Celotělová masáž
Možnosti ošetření:
Hloubková regenerační masáže
Vhodná nejenom pro sportovce, zkvalitňuje regeneraci sil po práci, či po sportovním výkonu. K prohřátí a uvolnění svalů zad a šíje využívá horkých kamenů a dynamického baňkování.
Celotělová relaxační masáž
Relax pro celé tělo věnuje zvýšenou pozornost šíji, zádům a chodidlům.
Masáž zad a šíje
Kombinuje měkké techniky, horké kameny, dynamické baňkování a manuální techniky.
Účinky masáže na pokožku:
Masírováním pokožky působíme na všechny její vrstvy, na kožní cévy a svaly, na potní a mazové žlázy a na centrální nervový systém, se kterým je kůže neoddělitelně spojena. Masáž má na pokožku nejrůznější fyziologické účinky:
- očista od šupin, které se odtrhávají od epidermis a spolu s nimi od cizích částic (prach atd.), zachycených v pórech kůže, a mikrobů, které se samozřejmě nacházejí na povrchu kůže
- zlepšuje se sekreční funkce potních a mazových žláz a čistí se jejich výstupní otvory od sekretu
- aktivuje se lymfa a krevní oběh kůže, eliminuje se vliv žilní stagnace, kterou můžeme pozorovat jako bledou, ochablou a suchou pokožku, zvyšuje se prokrvení kůže, což má za následek, že pokožka je pružnější, zrůžoví a výrazně se zvyšuje její odolnost vůči mechanickým a teplotním vlivům
- zvyšuje se kožní a svalový tonus, takže pokožka je hladká a pružná
- zlepšuje lokální a celkovou výměnu, protože kůže se podílí na všech metabolických procesech v těle
Účinky masáže na svaly a klouby
Pod vlivem masáže se zvyšuje elasticita svalových vláken, zpomaluje se svalová atrofie a snižuje se již vyvinutá hypotrofie. Masáž pomáhá zvyšovat výkonnost svalů a zároveň urychluje obnovení jejich kapacity po zvýšené fyzické námaze. I při krátkodobé masáži (během 3-5 minut) se lépe obnoví funkce unavených svalů než při odpočinku po dobu 20-30 minut. Masáž ovlivňuje klouby. Pod vlivem masáže se zlepšuje prokrvení kloubů, čímž se urychluje jejich regenerace.
Vliv masáže na nervový systém
Nervový systém jako první vnímá účinek masáže, protože v kůži je obrovské množství nervových zakončení. Změnou síly, charakteru a délky masáže lze snížit nebo zvýšit nervovou citlivost, posílit a oživit ztracené reflexy, zlepšit ochabnutí tkání i činnost vnitřních orgánů. Hluboký účinek masáže se na periferním nervovém systému projeví oslabením nebo vymizením pocitu bolesti, zlepšením vodivosti nervů, urychlením procesu regenerace při jeho poškození a předcházením nebo snižováním jemných nervových poruch. Při jemném pomalém hlazení se snižuje vzrušivost masivních tkání, a to ovlivňuje nervový systém, s energickými a rychlými technikami se zvyšuje napětí měkkých tkání.
Účinky masáže na oběhový a lymfatický systém
Masáž způsobuje rozšíření fungujících kapilár, otevření rezervních kapilár, čímž se zvyšuje přítok krve do všech vnitřních orgánů, což vede ke zvýšené výměně kyslíku mezi krví a tkání (kyslíková terapie). Odhalení rezervních kapilár pod vlivem masáže pomáhá zlepšit redistribuci krve v těle, což usnadňuje práci srdce. Významný vliv má masáž na cirkulaci lymfy, pomocí masážních pohybů se snižují stagnující projevy v lymfatických cévách.
Účinky masáže na metabolismus
Masáž ovlivňuje metabolické procesy. V krvi se zvyšuje počet hemoglobinu, červených krvinek a leukocytů. Navíc se ve svalech snižuje množství kyseliny mléčné, stejně jako dalších organických kyselin, jejichž hromadění vede k rozvoji metabolické acidózy. Posílením metabolismu tak masáž pomáhá snižovat množství tělesného tuku.